Choď na obsah Choď na menu
 


Dejiny Rokfortu a fakulty

9. 7. 2009
HISTÓRIA ROKFORTU 

Rokfort bol založený pred približne tisíc rokmi, presne to nikto nevie, pretože presný dátum sa nikdy nezachoval. Zakladateľmi boli štyria najväčší čarodejníci a čarodejnice vtedajších čias, po ktorých boli zároveň pomenované aj štyri fakulty školy. Boli to Richard Chrabromil, Brigita Bifľomorová, Brunhilda Bystrohlavová a Salazar Slizolin. Niekoľko rokov pracovali zakladatelia školy spoločne, vyhľadávali mladých ľudí, ktorí javili známky čarodejníckych schopností a privádzali ich na hrad, aby im dali vzdelanie. No potom nastali medzi Salazarom Slizolinom a ostatnými troma čarodejníkmi nezhody. Slizolin zastával názor, že školu smú navštevovať len deti z čarodejníckych rodín, žiadni muklovia. Tieto rozpory sa neskôr až natoľko vyostrili, že sa Slizolin nakoniec urazil a zo školy odišiel. Toto sú všetko známe a overené fakty...
Čo sa týka neoverených (ale aj tak pravdivých) faktov, Slizolin pred odchodom zo školy vybudoval v podzemí hradu tajnú miestnosť, ktorú nazval Tajomná komnata. Komnatu na jeho povel stráži dávne zviera zvané bazilisk, a otvoriť ju môže iba pravý dedič Salazara Slizolina, čím z nej vypustí všetky hrôzy, ktoré do nej Slizolin vložil.
Rokfort je (vraj) najväčšia čarodejnícka škola na svete. Spolu s ďalšími dvoma čarodejníckymi školami v Európe tovira európsku elitu čarodejníckych škôl. Spomínanými dvoma školami sú Durmstrang, nachádzajúci sa niekde ďalesko na severe, a Beauxbatons, francúzksa akadémia kúziel.

Chrobromil

Zakladateľ

Chrabromil založil Richard Chrabromil (angl. Godric Gryffindor), ktorý sa narodil a žil v Godrikovej úžľabine, podľa ktorého je pomenovaná. Áno, práve v tejto dedine zomreli Harryho rodičia James Potter a Lili Potterová. Chrabromilov najlepší priateľ zo štyroch zakladateľov bol práve Salazar Sizolin, avšak sa nezhodovali v otázke koho by mali učiť a pohádali sa, Slizolin odišiel.

Duch fakulty

Duchom fakulty je Sir Nicolas de Mimsy-Porpington († 31. október 1492), prezývaný Takmer bezhlavý Nick, pretože pri poprave použili tupú sekeru a hlava má s krkom spojenú len pár centimetrami tkaniva Z tohto dôvodu ho odmietli prijať do Bandy Bezhlavých.

Vchod do fakulty

Vstup do chrabromilskej klubovne sa nachádza v jednej zo štyroch veží (nie v západnej - Bystrohlav, ani v severnej - veštenie, ani v astronomickej - neznáme na akú svetovú stranu je). Vchod stráži portrét Tučnej panej, ktorú v HP3 rozsekal údajný masový vrah Sirius Black. Vtedy bol nahradený portrétom rytiera sira Cadogana, ktorý každý deň menil heslo. Chlapčenské spálne sú naľavo po schodoch a dievčenské napravo. Zakladatelia považovali dievčatá za rozumnejšie, a preto oni smeli navštevovať chlapčenské spálne, ale nie naopak, ako sa na vlastnej koži presvedčil Ron.


Heslá

 • Caput draconis
 • Fortuna major
 • Hnusný podliak
 • Moriak
 • Nezmysel
 • Mimbulus mimbletonia
 • Kôprová omáčka
 • Prasačí rypák

Chrabromil pohľadom triediaceho klobúka

 • v HP1
V Chrabromile tam sa zídu
udatný a odvážny,
čo statočne s chrabrým srdcom
uskutočnia dávne sny.
 • v HP4
Chrabromil dával prednosť statočným...
 • v HP5
Chrabromil vravel: "Iba chrabrých
chcem učiť svojim zázrakom."
... kým odvážny a statočný zas 
sa stali žiakmi Chrabromila.
Farby: Červená a Zlatá

Duch: Takmer bezhlavý Nick

Vedúca fakulty: Minerva McGonagallová

Vchod do klubone: Obraz Tučnej panej

Maskot: Lev

Zakladateľ: Richard Chrabromil

Slizolin

Zakladateľ

Slizolin založil Salazar Slizolin (angl. Salazar Slytherin). Slizolinov najlepší priateľ zo štyroch zakladateľov bol práve Richard Chrabromil, avšak sa nezhodovali v otázke koho by mali učiť, lebo Slizolin uprednostňoval čistokrvných študentov a pohádali sa. Ešte pred odchodom z hradu vytvoril Tajomnú komnatu, ktorú môže otvoriť iba jeho potomok (čarodejník ovládajúci parselčinu - hadí jazyk) a vypustiť z nej všetko zlo, ktoré obsahuje (Bazilisk). Slizolin mal minimálne jedného potomka, z ktorého vznikol rod Gauntovcov, čiže Lord Voldemort.

Duch fakulty

Duchom fakulty je Krvavý barón. Vieme o ňom, že bol zamilovaný do dcéry spoluzakladateľky Rokfortu Brunhildy Bystrohlavovej a kvôli neopätovanej láske sa prebodol v lesoch Albánska. Svoj žiaľ prejavuje hlučným strašením a hrkaním reťaze najčastejšie v Astronomickej veži. Spomínaná dcéra tiež ostala na hrade a je to duch Bystrohlavu, Sivá dáma.

Vchod do fakulty

.Vstup do slizolinskej klubovne sa nachádza v podzemných žalároch Rokfortu. Vchod sa skrýva za kamennou stenou, na ktorej je vyobrazený had. Klubovňa sa nachádza pod jazerom, ktoré vytvára zelený vzhľad


Heslá

 • Čistá krv

Slizolin pohľadom triediaceho klobúka v HP1

No aj v takom Slizoline
nebývajú žiaci zlí, 
do aleluja sa drvia, 
aby svoj cieľ dosiahli.
 • v HP4
Slizolinčan o moc vždy stál.
 • v HP5
Slizolil vravel: "Učme len tých
čo čistokrvných majú predkov."
Len čistokrvný čarodejník
študovať smel u Slizolina, 
čo ako on bol prefíkaný, 
nie kadejaká háveď iná.
Farby: Zelená a Strieborná

Duch: Krvavý Barón

Vedúci fakulty: Severus Snape

Vchod do klubovne: Kamenná stena

Maskot: Had

Zakladateľ: Salazar Slizolin

Bystrohlav

Zakladateľ

Bystrohlav založila Brunhilda Bystrohlavová (angl. Rowena Ravenclaw). Bystrohlavovej najlepšia priateľka zo štyroch zakladateľov bola práve Brigita Bifľomorová. Bystrohlavová mala dcéru, ktorá sa volala Helena. Ešte vlastnila diadém, ktorý, keď ho nosíte na hlave vám dáva rozum, inteligenciu.Tento diadém sa stratil už pred stáročiami.Schovala ho Helena Bystrohlavová,ktorá ho ukradla svojej matke aby bola chytrejšia. Brunhilda Bystrohlavová si nemohla dovoliť takýto škandál a tak radšej tajila že sa stratil.Od tej chvíle sa láska pre jej dcéru úplne vytratila.Existuje určitý fakt,že Brunhilda Bystrohlavová nemá priameho potomka,pretože jej dcéra tragicky zahynula.

Duch fakulty

Duchom fakulty je Sivá dáma, vlastným menom Helena Bystrohlavová. Miloval ju Krvavý barón - ona jeho lásku neopätovala a ten ju v záchvate zúrivosti prebodol a sám sa tiež zabil. Odvtedy je duchom na Rokforte.

Vchod do fakulty

Vstup do bystrohlavskej klubovne sa nachádza v západnej veži Rokfortu. Vchod sa skrýva za brnením rytiera. V prostriedku je socha zakladateľky v skutočnej veľkosti. Chlapčenské a dievčenské spálne sú, tak ako v chrabromilskej, po schodoch vľavo a vpravo.

Heslá

Do Bystrohlavu sa nedá dostať pomocou hesla, pretože žiadne nemajú. Študent musí správne odpovedať na logickú otázku, a ak odpovie zle, musí čakať na nejakého spolužiaka, ktorý to odpovie za neho.

Bystrohlav pohľadom triediaceho klobúka

 • v HP1
Mnohí budú v Bystrohlave,
predsa hlavy bystré ste,
tam vždy posielam len takých,
čo majú um na mieste.
 • v HP4
Bystrohlav najmúdrejších bral.
 • v HP5
Bystrohlavová na to: "Učme
len takých, ktorý chápu všetko."
Tajomstvám len tých s Bystrou mysľou
Bystrohlavová naučila,...
Farby: Modrá a Bronzová

Duch: Sivá Dáma

Vedúci fakulty: Filius Flitwick

Vchod do klubovne: Rytier

Maskot: Orol
Zakladateľ: Brunhilda Bystrohlavová

Bifľomor

Zakladateľ

Bifľomor založila Brigita (Helga) Bifľomorová (angl. Helga Hufflepuff). Bifľomorovej najlepšia priateľka zo štyroch zakladateľov bola práve Brunhilda Bystrohlavová.

Duch fakulty

Duchom fakulty je Tučniak, či Tučný mních.

Vchod do fakulty

Vstup do bifľomorskej klubovne sa nachádza v hlavnej sieni. Vchod sa skrýva v chodbe do kuchyne - obraz s ovocnou misou, pošteklením hrušky sa objaví kľučka.

Heslá neznámé.

Bifľomor pohľadom triediaceho klobúka v HP1

V Bifľomore, tam je taktiež
pre poctivcov miesta dosť,
pre tých, ktorí vždy si splnia
svoju školskú povinnosť.
 • v HP4
Bifľomor bol na snahu náročný.
 • v HP5
Bifľomorová: "Ku každému
chcem pristupovať rovnako."
Bifľomorová brala všetkých,
veď mala srdce ušľachtilé.
Farby: Žltá a Čierna
Duch: Tučný Mních
Vedúca fakulty: profesorka Sproutová
Vchod do klubovne: Chodba pri kuchyni
Maskot: Jazvec
Zakladateľ: Brigita Bifľomorová


 

 

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

;p

(Suši, 3. 8. 2017 15:51)

Maš tam chybu v tom ako sa ide do bifľomorskej klubovne,pretože taký je vchod že pošteklis hrušku je do kuchyne nie do klubovne ;) a mne sa najviac páči bystrohlav a chrabromil ;p a PS: super článok

chrabromil

(Renesmee Cullenová, 11. 7. 2011 20:35)

najviac sa mi paci bez hlavi nick

Chabromil (Gryffindor)

(Sirius Black, 15. 3. 2011 16:52)

Najviac sa mi paci Maskot:LEV.