Choď na obsah Choď na menu
 


 

Obrázok 

Gringottbanka je velikánska budova uprostred Šikmej uličky. Táto banka je strašne velká lebo má svoje podzemia ktoré sú také veľké asi ako celá Šikmá ulička. Tam sa skladajú všetky galeóny, knuty a sikle čarodejníkov ktorý si chcú v banke odložiť svoj majetok. Gringottbanka je druhým najstráženejším miestom v čarodejníckom svete. Tým prvým je Rokfort. Nik sa ešte nepokúsil túto banku vykradnuť. Kto to skúsil ten by hneď ,,pálil" do Azkabanu. V Gringottbanke pracujú škriatkovia ktorý niesu moc priateľský. V Gringottbanke musíte byť ticho inač vás nato upozornia nie veľmi krásnym pohľadom Gringottský škriatkovia.

Obrázok 

Podišiel si úpne dozadu k vedúcemu Gringottbanky a on sa ťa chrapľavím hlasom spítal: ,,Čo si želáte?". Do rúk vám podal okrasný pergamen na ktorom bolo napísane čo v tejto banke môžete urobiť.

 

Založenie trezoru - v Gringottbanke si môžete založiť svoj vlastný trezor od ktorého dostanete kľúč ktorý pred vybratím sumy musíte mať kľúč.

  • Šporenie hodnotnej sumy - ak si chcete našetriť hodnotnú sumu ktorú nechcete minúť v Gringottbanke môžete. Vy si stanovíte svoj limit ktorý môžete za určitú dobu minúť. Ak ich neminiete nič sa nestane! Suma vám bude pripočítana do trezoru.
  • Prevod peňazí - ak by ste mali záujem o prevod preňazí inej osobe tak v Gringottbanke môžte. Nezáleži na ake sume, no musíte dodržiavať svoj limit. Suma nesmie prechádzať vo výše vašej sumy.
  • Sociálne nedostatky - máte sociálne problémy? Nevadí, Gringottbanka vám vo všetko pomôže. Stačí aby ste vymavili formulár na ktorom podpisujete že si preberáte výšku sumy. No pozor, musíte šetriť z peniazmi lebo Gringottbanka vás bude žiadať určité stanovené týždne o vracanú pôžičkú sumy ktorú ste si požičiali.

 

Obrázok 

Aby ste neboli v pomikove tak v čarodejníckom svete máme 3 jediné mince a žiadne bakovky. Taktiež mince sú rozdelené na Galeóny - zlato, Sikle - striebro a Knuty - bornz. Galeón ma najviššiu hodnotu, Sikel má strednú a Knut najnižšiu. Taktiež sú od najväčšieho po najmenší. Ak by ste si chceli zmeniť tieto peniaze tak môžete takto:

 

1 galeón - 10 siklov - 100 knutov

1 sikel - 0, 1 galeónov - 10 knutov

1 knut - 0, 001 galeónov - 0,1 siklov