Choď na obsah Choď na menu
 


Denný Prorok - EXKLUZÍVNE

9. 7. 2009
Denný prorok sú najznámejšie čarodejnícke noviny a sú známe svojimi bulvárnymi článkami. Je verejne známe, že ich má pod palcom ministerstvo mágie. To znamená, že informácie obsiahnuté v novinách sú niekedy prispôsobené potrebám ministerstva. Ako príklad môžeme uviesť očierňovanie osoby Harryho Pottera v čase, keď ministerstvo zamietalo informáciu o Voldemortovom návrate.


Niekoľko fotografií čarodejníckych novín:

Obrazek
 
 
 
 
 
 
 
 
 


Obrazek
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


 

Harry Potter a Kameň mudrcov

NEZÁKONNÉ VNIKNUTIE DO GRINGOTTBANKY


Z doterajšieho vyšetrovania nezákonného vniknutia do Gringottbanky, ku ktorému došlo 31. júla, vyplýva, že s najväčšou pravdepodobnosťou ide o prácu zatiaľ neznámych temných čarodejov alebo čarodejníc.
  Škriatkovia Gringottbanky potvrdili, že nič nezmizlo. Trezor, kam lupiči vnikli, bol totiž v ten istý deň, len o niečo skôr, vyprázdnený.
  "Čo v ňom bolo, to vám neprezradíme, takže láskavo sa do toho nestarajte," povedal nám dnes popoludní hovorca Gringottbanky.

Harry Potter a Tajomná komnata

VYŠETROVANIE NA MINISTERSTVE MÁGIE


Arthur Weasley, vedúci Oddelenia na odhaľovanie zneužitých muklovských artefaktov, musel dnes zaplatiť pokutu päťdesiat galeónov za to, že začaroval muklovské auto.
  Pán Lucius Malfoy, člen Správnej rady Rokfortskej strednej školy čarodejníckej, kde toto auto pred niekoľkými mesiacmi havarovalo, dnes požiadal o odstúpenie pána Weasleyho.
  "Weasley robí nášmu ministerstvu hanbu," povedal pán Malfoy nášmu spravodajcovi. "Je evidentne nespôsobilý navrhovať zákony a ten jeho pochybný Zákon na ochranu muklov by sa mal okamžite zošrotovať."
  Pána Weasleyho sa nám žiaľ, zastihnúť nepodarilo, no jeho manželka sa novinárom vyhrážala, že ak okamžite nezmiznú, pošle na nich rodinného záhrobného ducha.

Harry Potter a Väzeň z Azkabanu

ZAMESTNANEC MINISTERSTVA MÁGIE VYHRAL PRVÚ CENU


Arthur Weasley, vedúci Oddelenia pre odhaľovanie zneužitých muklov-ských artefaktov pri Ministerstve mágie vyhral prvú cenu v každoročnom žrebovaní Denného Proroka.
   Šťastný pán Weasley pre Denného proroka povedal: "Minieme to zlato na letnú dovolenku v Egypte, kde náš najstarší syn Bill pracuje pre Gringottbanku ako kliatborušiteľ."
   Rodina Weasleyovcov strávi mesiac v Egypte a vráti sa pred začiat-kom nového školského roka v Rokforte, ktorý v súčastnosti navšetvuje päť z Weasleyovie detí.

BLACK STÁLE NA SLOBODE


Sirius Black, zrejme najpreslávenejší väzeň, aký obýval pevnosť Azkaban, stále uniká pred dolapením, potvrdilo dnes Ministerstvo mágie.
   "Robíme všetko, čo môžeme, aby sme Blacka znovu zaistili," prehlásil minister mágie Kornelius Fudge dnes ráno, "a prosíme čarodejnícku verejnosť, aby zostala pokojná."
   Niektorí členovia Medzinárodnej čarodejníckej federácie kritizovali Fudgea za to, že o kríze informoval muklovského premiéra.
   "Musel som to urobiť," podráždene odpovedal Fudge. "Black je šiale-nec. Je nebezpečný pre každého, kto mu skríži cestu, či je to čarodejník alebo mukel. Premiér ma ubezpečil, že sa ani slovkom nezmieni o skutočnej totožnosti Blacka. A povedzme si na rovinu - kto by mu aj uveril, keby niečo povedal?"
   Zatiaľ, čo muklom oznámili, že nosí pri sebe pištoľ (akýsi kovový prútik, ktorým sa muklovia navzájom zabíjajú), čarodejnícka verejnosť žije v obavách, že sa zopakuje masaker spred dvanástich rokov, keď Black jedinou kliatbou zabil trinásť ľudí.

Harry Potter a Ohnivá čaša

ĎALŠIE CHYBY NA MINISTERSTVE MÁGIE


Zdá sa, ako keby problémy Ministerstva mágie nemali konca, píše špeciálna korešpondentka Rita Skeeterová. Nedávno sa ocitlo pod paľbou verejnej mienky pre nedostatočnú kontrolu nad davmi ľudí na Svetovom pohári v metlobale a stále nie je schopné podať vysvetlenie, kam zmizla jedna z jeho pracovníčok, keď sa včera opäť ocitlo v trápnej situácii vďaka šaškovaniu Arnolda Weasleyho z Oddelenia pre odhaľovanie zneužitých muklovských artefaktov.
      Arnold Weasley, obvinený pred dvoma rokmi z vlastníctva lietajúceho auta, sa včera zaplietol do ruvačky s niekoľkými muklovskými strážcami zákona ('policajtmi') pre niekoľko veľmi agresívnych smetníkov. Pán Weasley sa vraj ponáhľal na pomoc 'Divookému' Moodymu, bývalému aurorovi, ktorý odišiel z ministerstva na dôchodok, lebo už neodhadol rozdiel medzi podávaním ruky na pozdrav a pokusom o vraždu. Nečudo, že pán Weasley po príchode k dôkladne stráženému dome pána Moodyho zistil, že onen pán znovu vyvolal planý poplach. Pán Weasley bol pred tým, ako stihol uniknúť, nútený upraviť pamäť niekoľkým policajtom, ale odmietol odpovedať Dennému Prorokovi na otázky, prečo zaplietol ministerstvo do takého nedôstojného a trápneho incidentu.

DUMBLEDOROVA OBROVSKÁ CHYBA


Albus Dumbledore, výstredný riaditeľ Rokfortskej strednej školy čarodejníckej, sa nikdy nebál prijať do učiteľského zboru kontroverzné osoby, píše špeciálna korešpondentka Rita Skeeterová. V septembri tohto roku prijal na výučbu obrany proti čiernej mágii bývalého aurora Alastora Moodyho, zvaného aj Divooký, notoricky známeho svojou posadnutosťou v odhaľovaní prekliatí, a toto rozhodnutie vyvolalo pohoršenie mnohých na Ministerstve mágie vzhľadom na Moodyho dobre známy zvyk zaútočiť na každého, kto sa v jeho prítomnosti čo len prudšie pohne. Divooký Moody však vyzerá zodpovedne a vľúdne v porovnaní s polovičným človekom, ktorého Dumbledore zamestnáva ako učiteľa starostlivosti o zázračné tvory.
      Rubeus Hagrid, ktorý priznáva, že ho v treťom ročníku vylúčili z Rokfortu, sa odvtedy vďaka Dumbledorovi tešil postaveniu školského hájnika. Vlani však Hagrid využil svoj záhadný vplyv na riaditeľa a zabezpečil si navyše aj miesto učiteľa starostlivosti o zázračné tvory, pričom ho uprednostnili pred mnohými oveľa kvalifikovanejšími kandidátmi.
      Tento znepokojivo veľký a zlovestne vyzerajúci muž využíva svoje nové postavenie na to, aby desil študentov starostlivosťou o príšery. Kým Dumbledore zaviera obe oči, Hagrid na svojich hodinách skaličil niekoľko žiakov. Mnohí z nich ich označili za "veľmi hrôzostrašné".
      "Zaútočil na mňa hipogrif a môjho priateľa Vincenta Crabba nebezpečne pohrýzol červoplaz," tvrdí štvrták Draco Malfoy. "Všetci Hagrida nenávidíme, ale veľmi sa bojíme niečo povedať."
      Hagrid však nemá v úmysle skončiť so zastrašovaním. Minulý mesiac v rozhovore s reportérkou Denného Proroka priznal, že chová tvory, ktoré nazval "tryskochvosté škroty" mimoriadne nebezpečné krížence mantichory s ohnivým krabom. Kríženie nového druhu zázračných tvorov sa uskutočňuje zvyčajne pod starostlivým dozorom Oddelenia pre reguláciu a kontrolu zázračných tvorov. Hagrid sa však domnieva, že jeho sa predpisy také bezvýznamné netýkajú.
      "Iba som sa trochu zabával," odpovedal a rýchlo zmenil tému.
      Ako keby nestačilo, Denný Prorok teraz objavil dôkaz, že Hagrid nie je ako vždy predstieral, čistokrvný čarodejník. Nie je v skutočnosti ani čistokrvný človek. Jeho matka, môžeme exkluzívne odhaliť, nie je nikto iný ako obryňa Fridwulfa a o mieste jej terajšieho pobytu momentálne neexistujú nijaké informácie.
      Krvilační a krutí obri sa v minulom storočí vzájomne takmer vyhubili, zostala ich len hŕstka, a tí sa pripojili k Tomu-Koho-Netreba-Menovať a sú zodpovední za niektoré z najhorších masových vrážd muklov v období jeho hrôzovlády.
      Kým mnohých z obrov, služobníkov Toho-Koho-Ne- treba-Menovať, zneškodnili aurori pracujúci proti Temnej strane, Fridwulfa medzi nimi nebola. Je možné, že unikla do niektorých z obrích spoločenstiev, ktoré ešte stále prežívajú v horách v zahraničí. Ak možno súdiť podľa Hagridových bláznivých činov na hodinách starostlivosti o zázračné tvory, zdá sa, že Fridwulfin syn zdedil jej krutý charakter.
      Čudným riadením osudu Hagrid údajne udržiava blízke priateľstvo s chlapcom, ktorý zapríčinil pád Veď-Viete-Koho, čo donútilo aj Hagridovu matku, tak ako ostatných zástancov Veď-Viete-Koho, ukrývať sa. Možno si Harry Potter neuvedomuje nepríjemnú pravdu o svojom veľkom priateľovi, ale povinnosťou Albusa Dumbledora je určite zabezpečiť, aby Harry Potter a jeho spolužiaci vedeli o nebezpečenstvách spojených s poloobrami.

TAJNÁ LÁSKA HARRYHO POTTERA


Hoci je iný ako ostatní, predsa prežíva zvyčajné trápenia dospievajúcich, píše Rita Skeeterová. Štrnásťročný Harry Potter, ktorého kedysi pripravil o lásku rodičov ich tragický skon, zrejme našiel útechu v Rokforte u svojej stálej priateľky muklovského pôvodu Hermiony Grangerovej. Sotva však vie, že onedlho utrpí ďalší citový úder v živote už aj tak poznamenanom stratou.
      Slečna Grangerová, všedné, hoci ambiciózne dievča, má zrejme záľubu v slávnych čarodejníkoch, a tú iba Harry nemôže uspokojiť. Odkedy prišiel na Rokfort Viktor Krum, bulharský stíhač a hrdina posledného Svetového pohára v metlobale, slečna Grangerová sa pohráva s citmi oboch chlapcov. Krum, ktorý je do nevyspytateľnej slečny Grangerovej zjavne zbláznený, ju už pozval na letné prázdniny do Bulharska, a tvrdí, že "nikdy v živote nič podobné k inému dievčaťu necítil."
      Záujem týchto dvoch nešťastných chlapcov však zrejme sotva mohla vzbudiť prirodzená krása slečny Grangerovej.
      "Je skutočne mrzká," hovorí Pansy Parkinsonová, pekná temperamentná štvrtáčka, "ale určite dokáže vyrobiť elixír lásky - myslí jej to. Podľa mňa to dosiahla vďaka nemu."
      Elixíry lásky sú, pravdaže, na Rokforte zakázané a niet pochybností, že Albus Dumbledore záležitosť vyšetrí. Medzitým musia priaznivci Harryho Pottera iba dúfať, že nabudúce venuje svoje srdce úprimnejšej kandidátke.

HARYY POTTER DUŠEVNE CHORÝ A NEBEZPEČNÝ


Premožiteľ Toho-Koho-Netreba-Menovať je duševne labilný a možno aj nebezpečný, píše špeciálna korešpondentka Rita Skeeterová. Nedávno vyšli najavo znepokojivé fakty o čudnom správaní Harryho Pottera, ktoré vrhajú pochybnosti na jeho spôsobilosť zúčastniť sa takej náročnej súťaže, ako je Trojčarodejnícky turnaj, či vôbec navštevovať Rokfortskú čarodejnícku školu.
      Potter, ako exkluzívne odhalil Denný Prorok, pravidelne v škole odpadáva a často sa sťažuje na bolesť jazvy na čele (pozostatok kliatby, ktorou sa ho pokúsil Veď-Viete-Kto usmrtiť). Minulý pondelok bola reportérka Denného Proroka na hodine veštenia svedkom, ako Potter vybehol z triedy tvrdiac, že ho tak veľmi bolí jazva, že nemôže zotrvať na vyučovaní.
      Je možné, hovoria špičkoví odborníci z nemocnice sv. Munga na liečbu čarovných ochorení a zranení, že útok Veď-Viete-Koho poškodil Potterov mozog, a jeho tvrdenie, že ho jazva stále bolí, je príznakom hlboko zakorenenej duševnej poruchy.
      "Môže to dokonca predstierať, aby si vynútil pozornosť," pripustil jeden z odborníkov.
      Reportérka Denného Proroka však odhalila aj iné znepokojivé fakty o Harrym Potterovi, ktoré riaditeľ Rokfortu Albus Dumbledore pred čarodejníckou verejnosťou dodnes starostlivo skrýva.
      "Potter ovláda parselčinu," prezradil Draco Malfoy, študent štvrtého ročníka. "Pred dvoma rokmi zaútočil na viacerých rokfortských žiakov neznámy páchateľ a väčšina študentov sa nazdáva, že za útokmi stojí Potter, ktorý sa pred zrakmi všetkých členov v klube duelantov neudržal a na spolužiaka nahuckal hada. Všetko sa ututlalo. Priatelil sa s vlkolakmi a aj s obrami. Domnievame sa, že by urobil čokoľvek, aby získal moc.
      Parselčina - prostriedok dorozumievania sa s hadmi - sa dlho považovala za súčasť čiernej mágie. Veď najslávnejší zo znalcov parselčiny je sám Veď-Viete-Kto. Člen Ligy obrany proti temným silám, ktorý nechce byť menovaný, tvrdí, že on by každého, kto ovláda parselčinu, podrobil vyšetrovaniu. "Ja osobne by som podozrieval každého, kto sa dorozumieva s hadmi, pretože hady sú často súčasťou najhorších kúzel čiernej mágie a historicky sa spájajú so zlosynmi." A podobné tvrdenie: "Každý, kto vyhľadáva spoločnosť takých krutých tvorov, ako sú vlkolaci a obri, má zrejme sklon k násiliu."
      Albus Dumbledore by mal rozhodne zvážiť, či môže takýto chlapec súťažiť v Trojčarodejníckom turnaji. Niektorí sa obávajú, že Potter by sa v zúfalej snahe vyhrať Trojčarodejnícky turnaj, ktorý treťou úlohou dnes večer končí, mohol uchýliť k čiernej mágii.

Harry Potter a Fénixov rád

NARUŠITEĽ NA MINISTERSTVETridsaťosemročný Sturgis Podmorez Laburnum Gardens číslo dva, Clapham, sa ocitol pred Wizengamontom po tom, čo bol obvinený z nedovoleného vniknutia a pokusu o lúpež na Ministerstve mágie 31. augusta. Podmora zatkol strážnik Eric Munch, ktorý ho prichytilo jednej hodine v noci pri pokuse násilím vniknúť do budovy cez dvere s najvyššou ochranou. Podmore, ktorý sa odmietol brániť, bol usvedčený z oboch činov a odsúdený na šesť mesiacov v Azkabane.

MINISTERSTVO SA USILUJE O REFORMU VZDELÁVANIA
DOLORES UMBRIDGEOVÁ MENOVANÁ ZA PRVÉHO VRCHNÉHO ROKFORTSKÉHO INKVIZÍTORA V DEJINÁCH


Ministerstvo mágie sa včera rozhodlo pre prekvapujúci krok a vydalo nový legislatívny predpis, čím si zabezpečilo kontrolu nad Rokfortskou strednou školou čarodejníckou, aká doteraz v dejinách nemá obdobu.
   "Ministra už istý čas znepokojovalo dianie na Rokforte," vyjadril sa mladší asistent ministra Percy Weasley. "Teraz reaguje na obavy znepokojených rodičov, ktorí majú pocit, že situácia na škole sa vyvíja smerom, ktorý neschvaľujú."
   Nie je to prvý raz, čo minister Kornelius Fudge využil nový zákon na to, aby dosiahol zlepšenie čarodejníckej školy. Celkom nedávno, 30. augusta, bol vydaný Dekrét o vzdelávaní číslo dvadsaťdva, ktorý zabezpečuje, že v prípade, ak súčastný riaditeľ nie je schopný predstaviť kandidáta na učiteľské miesto, vhodného človeka vyberie ministerstvo.
   "Tak bola do učiteľského zboru na Rokforte menovaná Dolores Umbridgeová," informoval včera večer Weasley. "Dumbledore nemohol nikoho nájsť, preto minister dosadil Umbridgeovú, a tá okamžite dosiahla úspech po prevratných zmenách vo výučbe obrany proti čiernej mágii a poskytuje ministerstvu informácie o tom, čo sa v skutočnosti na Rokforte deje."
   Vydaním Dekrétu o vzdelávaní číslo dvadsaťtri ministerstvo formálne schválilo túto jej posledne menovanú činnosť a vytvorilo novú funkciu Vrchného inkvizítora Rokfortu.
   "Je to perspektívna nová etapa ministrovho plánu povzniesť, podľa hodnotenia niektorých, upadajúcu úroveň Rokfortu," povedal Weasley. "V právomoci inkvizítora budú inšpekčné návštevy na hodinách kolegov a kontrola, či spĺňajú predpísané podmienky. Profesorke Umbridgeovej ponúkli vykonávať túto funkciu popri flastnom učiteľskom poste a s potešením oznamujeme, že ju prijala."
   Nové opatrenia ministra sa stretávajú s nadšenou podporou rodičov rokfortských študentov.
   "Som teraz oveľa spokojnejší, keď viem, že Dumbledore podlieha spravodlivému a objektívnemu hodnoteniu," povedal štyridsaťjedenročný pán Lucius Malfoy včera večer vo svojom sídle vo Wiltshire. "Mnohí, ktorým leží na srdci najlepšie záujmy našich detí, sme sa po niektorých Dumbledorových výstredných rozhodnutiach v posledných rokoch obávali a sme radi, keď vieme, že ministerstvo situáciu sleduje."
   Medzi tie výstredné rozhodnutia nepochybne patrili kontroverzné menovania členov učiteľského zboru v minulosti, o ktorých sme v našich novinách písali, keď sa učiteľmi stali vlkolak Remus Lupin, poloobor Rubeus Hagrid a falošný bývalý auror 'Divooký' Moody. Vyskytli sa, samozrejme, aj chýry, že Albus Dumbledore, kedysi najvyšší šéf Medzinárodnej čarodejníckej konfederácie, už nie je schopný riadiť prestížnu rokfortskú školu.
    "Myslím, že vymenovanie inkvizítora je prvým krokom k tomu, aby mal Rokfort riaditeľa, ktorému všetci môžeme dôverovať," zaznel včera večer názor na ministerstve.
   Starší členovia Wizengamontu Griselda Marchbanksová a Tiberius Ogden rezignovali na protest zavedenia funkcie inkvizítora na Rokforte.
   "Rokfort je škola, nie pobočka kancelárie Korneliua Fudgea," vyhlásila madam Marchbanksová. "Je to len ďalší nechutný pokus zdiskreditovať Albusa Dumbledora."

Harry Potter a Polovičný princ

JE HARRY POTTER VYVOLENÝ?   Naďalej kolujú chýry o nedávnom záhadnom rozruchu na Ministerstve mágie, keď znova videli Toho-Koho-Netreba-Menovať.
   "Neesmieme o tom hovoriť, na nič sa ma nepýtajte," vyhlásil včera večer pri odchode z ministerstva istý rozčúlený vymazávač pamäti, ktorý odmietol prezradiť svoje meno.
   Napriek tomu vysokopostavené zdroje na ministerstve potvrdili, že rozruch prepukol v blízkosti chýrnej Sály proroctiev.
   Hoci hovorcovia ministerstva dodnes odmietli čo i len potvrdiť existenciu takéhoto miesta, rastúci počet príslušníkov čarodejníckeho spoločenstva je presvedčený, že smrťožrúti, ktorí si odpykávajú trest v Azkabane za neoprávnené vniknutie a pokus o krádež, sa pokúšali ukradnúť proroctvo. Obsah tohto proroctva nie je známy, hoci sa šíria dohady, že sa týka Harryho Pottera, jediného človeka, o ktorom je známe, že prežil vražedné zaklínadlo, a o ktorom sa zároveň vie, že bol v onú noc na ministerstve. Niektorí zachádzajú až tak ďaleko, že Pottera nazývajú "Vyvolený" a sú presvedčení, že podľa proroctva nás iba on môže zbaviť Toho-Koho-Netreba-Menovať.
   Kde sa v súčastnosti proroctvo nachádza, ak vôbec existuje, nevedno, hoci (pokr. na str. 2, stĺpec 5)

SCRIMGEOUR VYSTRIEDAL FUDGEA


Na poste ministra mágie vystriedal Korneliusa Fudgea Rufus Scrimgeour, predtým šéf úradu aurorov na Oddelení presadzovania čarodejníckeho práva. Jeho menovanie široká verejnosť privítala s nadšením, hoci už niekoľko hodín, čo sa Scrimgeour ujal funkcie, sa vynorili chýry o rozpore medzi novým ministrom a Albusom Dumbledorom, opätovne dosadeným do funkcie predsedu najvyššieho čarodejníckeho súdu Wizengamotu.
   Scrimgeourovi zástupcovia pripustili, že sa stretol s Dumbledorom ihneď po nástupe na najvyššiu funkciu, ale odmietli sa vyjadriť k témam rozhovoru. O Albusovi Dumbledorovi je známe, (pokr. na str. 3, stĺpec 2)

MINISTERSTVO ZARUČUJE BEZPEČNOSŤ ŠTUDENTOV


Novovymenovaný minister mágie Rufus Scrimgeour dnes hovoril o prísnych opatreniach, ktoré ministerstvo uvádza do platnosti, aby zaistilo bezpečnosť študentov pri jesennom návrate do Rokfortskej čarodejníckej školy.
   "Z pochopiteľných dôvodov ministerstvo nezverejní podrobnosti o svojich nových bezpečnostných akciách," vyhlásil minister, hoci istá zainteresovaná osoba potvrdila, že k opatreniam patria aj obranné zaklínadlá a čary, zložitý súbor protizaklínadiel a malá bojová jednotka aurorov nasadená výlučne na ochranu školy v Rokforte.
   Väčšinu zrejme uspokojil ministrov tvrdý postoj pri zaisťovaní bezpečnosti študentov. Pani Augusta Longbottomová povedala: "Môj vnuk Neville - mimochodom, dobrý priateľ Harryho Pottera, s ktorým spoločne bojovali proti smrťožrútom na v júni na ministerstve..."